ZR-1 VIN Numbers

Removable Roof Panel (Plastic) Vin Identification

A VIN identification is stamped on the left front or right of the roof panel frame. The numbers are similar to the VIN plate (figure 3):

1 = Chevrolet division (VIN #3)
P = 1993 model year (VIN #10)5 = Bowling Green manufacture (VIN #11)Engine Identification

  • The engine is stamped with a partial vehicle identification number (figures 4 or 5). The stamping contains nine positions:
  • Position one is the GM division identifier: 1 = Chevrolet
  • Position two is the model year: P = 1993
  • Position three is the Corvette assembly plant code: 5 = Bowling Green, KY
  • Positions four though nine represent the assembly plant sequential number for the vehicle.

EXAMPLE:
The number's on the left lower block are as follows: 10ZVC X2 1117 0002.
The 10ZVC is a mercury marine tracking # for a 93 405hp engine.
The X2 is the build year.
The 1117 is the month and day of the build.
The 0002 is the 2'nd build of the day.
So in the end you have a 93 engine built on November 17'th of 1992.
It was the second engine of the day and was stamped ZVC for a 405HP

Transmission Identification

The identification label for the ZF S6-40 6-speed manual transmission (figure 6) is located on the left side of the transmission case. Refer to Figure 7 to identify the model year and serial number for the 4L60 automatic transmission.

VIN/PRODUCTION NUMBER:
Located on the driver side wheel well. There is a plastic wheel well panel you have to remove just in front of the battery. This VIN is stamped on the frame.

 

 


VIN NUMBER LOCATION:
On the passenger side rear of the engine block. This is visible from looking under the car. The metal pin is the transmission alignment dowel pin.

 

 VIN NUMBER LOCATION:
On the transmission there is a VIN # located to the bottom left. The VIN is barely visible in the pic #j5800765 .

 

 

 

 
Shows close up of transmission VIN.
Build Sheet:

Picture shows the build sheet. This is wedged  between the gas tank and the floor of the rear hatch. It is glued and will come out when you try to remove them. There is another build sheet located in the front frame rails.

Also check for VIN # in the normal places, upper dash and on the drivers door jamb as well as the console lid label where all of the options are listed. Dates are also stamped on all radiator, vacuum and a/c lines. There are also dates cast on most aluminum pieces. ie: alternator, water pump, plenum, heads etc.

GM NEVER re-stamps an engine except for one reason which we will mention below. First, let's discuss the stamping process:

VIN numbers are put into a handle, then stamped on the right rear of the engine, where there is an upright portion. This stamping was done at the third station on the transmission line when the trans was attached to the LT5. Both the trans and the engine were stamped with the same stamp. As this was done manually, there is a chance that a mistake could be made. Sometimes the stamp wasn't changed after a previous stamp was made, maybe the L98 engine stamp was used mistakenly on a LT5. After all, they were both coming down the same line, a ZR-1 no closer than one every three units (there had to be 2 vehicles between each ZR-1 for assembly time purposes).

After the stamping process, the next station performed a quality control inspection, verifying the VIN stamped matched the build sheet. If a problem is discovered, there were alternate locations for a re-stamp. After the wrong VIN was XXXX'd out, the correct stamp was made on the opposite side of the engine, near the same place. Same with the trans.

Seslendirme


70 Dilde Yabancı Dil Seslendirme, Televizyon Reklam Filmleri, Kurumsal Tanıtım Filmleri, Radyo Reklam Spotları, Radyo Jingle ve Dj Jingle Servisi, Kapalı Devre Radyo, Mağaza Radyo, Mağaza Anons ve Kesintisiz Muzik Yayıncılık Sistemleri, IVR Seslendirme, Santral Anons ve Santral Seslendirme, Siyasi Parti Reklam ve Secim Kampanyaları.

Seslendirme projeleriniz icin şu alt başlıklarda sizlere hizmet sunmaktayız, Reklam Seslendirme, Santral Seslendirme, Tanıtım Filmi Seslendirme, Mağaza Anons Seslendirme, Haber Seslendirme, Perfore Seslendirme, Jingle Seslendirme, Secim Seslendirme, Yabancı Dil Seslendirme, Animasyon Seslendirme, E-Kitap Seslendirme, DJ Jingle Seslendirme, Tesis Anonsu Seslendirme, Sesli Mesaj Seslendirme, Medikal Seslendirme, Belgesel Seslendirme, Sponsorluk Seslendirme, IVR Seslendirme, Eğitim Filmi Seslendirme, Santral Anons Seslendirme. Temsil etitğimiz ve anlaşmalı olan seslendirme ekibimiz sanatcıları projelerinize hayat vermek icin sizleri bekliyor. En profesyonel yabancı dil seslendirme cozumlerine en uygun fiyatla sahip olmak istiyorsanız bize telefon, email veya canlı destek hattımız aracılığı ile ulaşmanız yeterli olacaktır.

Reklam Seslendirme Çalışmaları Kısa Sürede Teslim Edilir!

Reklam seslendirme çalışmasını gerçekleştirmek isteyen markalar, firmalar veya kişiler akıllarında olan fikirleri ya da yaratıcı bir düşünme sonunda elde ettiği sloganları hemen gerçeğe dönüştürerek bir reklam içinde duymak isterler. Bunun bilincinde olan firmamız en iyi şekilde değerlendirmelerini yapmak için radyo reklam seslendirme ve televizyon reklamlarını seslendirmede çok kısa sürede seslendirme çalışmasını tamamlayarak kayıtların teslim edilmesini sağlamaktadır. Son derece hızlı çıktı alınabilen teknik altyapımız sayesinde reklam seslendirmeye yönelik taleplerin bize gelmesinin ardından bir gün içerisinde seslendirmeyi teslim edebiliyoruz.

Çalışma şekli olarak firmamızın benimsediği yol öncelikle birebir görüşmelerle seslendirme hizmetinden neler beklendiğine yönelik olmaktadır. İki tarafın anlaşmalı şekilde seslendirme projesine ortak olmasından sonra reklamda seslendirilecek olan metinleri talep ediyor ve bir günlük süre içerisinde bu çalışmayı tamamlayarak sizlere dönüt verebiliyoruz. Sürekli olarak kullanılan reklam sloganlarınız veya seslendirme metinlerinizin mevcut olduğu durumlarda elektronik posta yerine sitemizi de kullanarak en hızlı şekilde bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Etkileyici Seslerle Televizyon Reklamlarında İlgi Çekin!

Televizyona yönelik olarak hazırlanan reklam filmleri ve tanıtımlarda daha çok görsel bir zemin üzerine bu reklamların hazırlanması söz konusu olduğu için pek çok kişi ses altyapısının nasıl hazırlanması gerektiğini arka planda bırakarak görsel odaklı bir etkileme yöntemini bulmaya gayret etmektedir. Oysa tv de en az radyo kadar seslendirmenin önemli olduğu bir alandır. Özellikle televizyon izleyicisinin çok farklı yönlerden uyarılarak reklamlardan etkilenmesini sağlamak için mutlaka televizyon reklam seslendirme çalışmalarında da profesyonel destek almak gerekiyor.

Seslendirme

reklam seslendirme

©2024 ZR-1 NET Registry   |  Privacy Statement