About the Registry

ZR-1 Net Registry

 

ZR-1 Net was developed as a free service in September of 1994 by David Bright after seeing a need for all ZR-1 owners and enthusiasts from all over the world to communicate with each other.  Dave made it easy for enthusiests to use the "Information Super-Highway" and preserve the ZR-1 legend.
 
In 2004, a decision was taken expand ZR-1 Net to offer more, such as a quarterly newsletter and representation at all the major Corvette Shows. The name also changed from the "ZR-1 Net" to the "ZR-1 Net Registry".
 
The ZR-1 Net Registry was created as a non-profit club with officers, elections, bylaws, etc.  The membership kit includes our annual Registry T-Shirt, window decal, membership badge, electronic newsletter and more.
 
The ZR-1 Net Registry continues bringing enthusiests together via our online forum as well as our increasing number of car shows and events throughout the country.
 
Please let us know if you have any questions.

 
ZR-1 Net Registry

 

History

 

* * * * *

PIRATE RACING - In the Fall of '97 many members of the ZR-1 Net started brain storming about sponsoring a ZR-1 in SCCA SPORTS CAR CLUB OF AMERICA PROFESSIONAL RACING CIRCUIT) in '98. Almost overnight we had sponsors and a ZR-1 Corvette and a LT4 Corvette. We won our very first race in Heartland Park, Topeka, KS, USA in our LT4 Corvette. The entire racing community was amazed, enchanted with our rags to riches saga, and the Corvette was a hot topic in the racing world again.

* * * * * 

ZR-1 NCM GATHERING - In April of '98 the ZR-1 Net along with the ZR-1 Registry held a ZR-1 gathering at the National Corvette Museum. Over 300 ZR-1 owners and ZR-1 Net members were there for a fun filled weekend of seminars inside the NCM, cookouts and tours helped raise over $67,000 for the Museum.  Today, the ZR-1 Gathering at the NCM continues to be our biggest annual event.

* * * * * 

DOUG RIPPIE MOTORSPORTS - When Doug Rippie of DRM decided to build the ultimate Corvette and run at LeMans in 1995 the ZR-1 Net was there raising funds though its members and donating that money to help pay the costs.

* * * * * 

NATIONAL CORVETTE MUSEUM BRICK - The ZR-1 Net members in 1995 got together and purchased a ZR-1 Net club brick at the NCM. We also donated all excess brick money to the Corvette museum. The ZR-1 Net Registry is one of the most active support groups of the National Corvette Museum. 
 

* * * * * 
PE100 - Members donated enough money for the ZR-1 Net to become a sponsor for the June 1997 Pony Express 100 that was held in NV.

 

* * * * * 

Expansion of Events - The ZR-1 Net Registry continues to expand our venue accross the United States.   Sothern California to Conneticut and Florida and places in-between.  We maintain strong ties to events at race tracks, and conduct an annual high-performance driving seminar and skills coaching for our members at the National Corvette Museum's Motorsports Park. We've been able to coordinate with the Trans-Am / SVRA series to run our ZR-1s on track in front of thousands of fans during their racing events. 

 

Seslendirme


70 Dilde Yabancı Dil Seslendirme, Televizyon Reklam Filmleri, Kurumsal Tanıtım Filmleri, Radyo Reklam Spotları, Radyo Jingle ve Dj Jingle Servisi, Kapalı Devre Radyo, Mağaza Radyo, Mağaza Anons ve Kesintisiz Muzik Yayıncılık Sistemleri, IVR Seslendirme, Santral Anons ve Santral Seslendirme, Siyasi Parti Reklam ve Secim Kampanyaları.

Seslendirme projeleriniz icin şu alt başlıklarda sizlere hizmet sunmaktayız, Reklam Seslendirme, Santral Seslendirme, Tanıtım Filmi Seslendirme, Mağaza Anons Seslendirme, Haber Seslendirme, Perfore Seslendirme, Jingle Seslendirme, Secim Seslendirme, Yabancı Dil Seslendirme, Animasyon Seslendirme, E-Kitap Seslendirme, DJ Jingle Seslendirme, Tesis Anonsu Seslendirme, Sesli Mesaj Seslendirme, Medikal Seslendirme, Belgesel Seslendirme, Sponsorluk Seslendirme, IVR Seslendirme, Eğitim Filmi Seslendirme, Santral Anons Seslendirme. Temsil etitğimiz ve anlaşmalı olan seslendirme ekibimiz sanatcıları projelerinize hayat vermek icin sizleri bekliyor. En profesyonel yabancı dil seslendirme cozumlerine en uygun fiyatla sahip olmak istiyorsanız bize telefon, email veya canlı destek hattımız aracılığı ile ulaşmanız yeterli olacaktır.

Reklam Seslendirme Çalışmaları Kısa Sürede Teslim Edilir!

Reklam seslendirme çalışmasını gerçekleştirmek isteyen markalar, firmalar veya kişiler akıllarında olan fikirleri ya da yaratıcı bir düşünme sonunda elde ettiği sloganları hemen gerçeğe dönüştürerek bir reklam içinde duymak isterler. Bunun bilincinde olan firmamız en iyi şekilde değerlendirmelerini yapmak için radyo reklam seslendirme ve televizyon reklamlarını seslendirmede çok kısa sürede seslendirme çalışmasını tamamlayarak kayıtların teslim edilmesini sağlamaktadır. Son derece hızlı çıktı alınabilen teknik altyapımız sayesinde reklam seslendirmeye yönelik taleplerin bize gelmesinin ardından bir gün içerisinde seslendirmeyi teslim edebiliyoruz.

Çalışma şekli olarak firmamızın benimsediği yol öncelikle birebir görüşmelerle seslendirme hizmetinden neler beklendiğine yönelik olmaktadır. İki tarafın anlaşmalı şekilde seslendirme projesine ortak olmasından sonra reklamda seslendirilecek olan metinleri talep ediyor ve bir günlük süre içerisinde bu çalışmayı tamamlayarak sizlere dönüt verebiliyoruz. Sürekli olarak kullanılan reklam sloganlarınız veya seslendirme metinlerinizin mevcut olduğu durumlarda elektronik posta yerine sitemizi de kullanarak en hızlı şekilde bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Etkileyici Seslerle Televizyon Reklamlarında İlgi Çekin!

Televizyona yönelik olarak hazırlanan reklam filmleri ve tanıtımlarda daha çok görsel bir zemin üzerine bu reklamların hazırlanması söz konusu olduğu için pek çok kişi ses altyapısının nasıl hazırlanması gerektiğini arka planda bırakarak görsel odaklı bir etkileme yöntemini bulmaya gayret etmektedir. Oysa tv de en az radyo kadar seslendirmenin önemli olduğu bir alandır. Özellikle televizyon izleyicisinin çok farklı yönlerden uyarılarak reklamlardan etkilenmesini sağlamak için mutlaka televizyon reklam seslendirme çalışmalarında da profesyonel destek almak gerekiyor.

Seslendirme

reklam seslendirme

©2024 ZR-1 NET Registry   |  Privacy Statement